22.1 C
London
Úterý, 29 dubna, 2025

Sloupek: Donald Trump jako Homo sapiens americus

- Advertisement -spot_imgspot_img
- Advertisement -spot_imgspot_img


Donald Trump v loňském roce docela očekávaně zvítězil v prezidenských volbách USA. Bylo zjevné, že protikandidátka Kamala Harrisová bude s vysokou pravděpodobností velký kus za kandidátem jako je Trump. Má charakter toho, že se nevzdává. Potvrzuje to i jeho chování během atentátů, které byli na něho spáchány během kampaně. Také se ukázalo. že rozpory mezi Joe Bidenem a Kamalou Harrisovou byly nakonec i jeden z hlavních důvodů, proč administrativy Bidena a Trumpa uzavřely tajnou předvolební dohodu minimálně o paktu neutočení ať vyhraje, kdokoli. Píšu o tom proto, že struktura a administrativa Bidena, která stále má reálnou moc nad médii, se snaží vítěze Trumpa v mediích jaksi nasměrovat do co možná nejmenšího politického rámce, který vystaví prostřednictvím manipulace právě v mediích. Například věhlasní komentátoři píšou o vítězi, že musí provést to, či ono, nebo naopak že určitě nebude provádět zase tamto. Pak je to otázka schopnosti silného vyjednávání a vůle podstoupit kompromis zejména tam, kde jsou naopak společné zájmy.
Donald Trump svět docela udivil prohlášením, že ovládne nebo koupí například Grónsko, připojí Kanadu a Mexiko a údajně zpět si vezme USA Panamský průplav. Příznivci většinou nevěděli, jak reagovat a opozice Trumpovi administrativy si zase lámala hlavu, co těmito nápady má na mysli. Také přijal takzvaných 12 priorit, které od prvního dne se snaží prosadit údajně nekompromisně. Tak první co udělal, doslova obětoval, můžeme říci, že vyhazoval celé plnohodnotné struktury i osobnosti z úřadů i dokonce z generálních štábů silových složek. Trump sám moc dobře ví, že se svými 12 prioritami není a nebude schopen uspět na 100 % zejména s ohledem na tu předvolební dohodu a musí jít tudíž přijímat kompromisy, které nekorespondují s volebními sliby. Půjde jen jen tam kde mu to druhá strana a systém dovolí a ta ho ještě více bude tlačit tam kde to jen bude možné. Hlavně do rámce svým zájmů.
Bylo by tedy zcela naivní si myslet o Donaldovi Trumpovi že je jakýsi spasitel Západní a možná části i východní polokoule. Ano, je zkušený a stále při síle, ale tlaky na něj jsou a stále budou obrovské jako na málokoho a také stále platí zákon času a Trump je přeci ročník 1946. Na to se nesmí zapomenout. A uvalování cla na import využívá jen jako nástroj k vydírání aby získal loajalitu největších amerických exportérů do Číny. Navíc Čína se svou sloní trpělivostí a nevměšování se, reaguje velmi citlivě, protože má tuto zkušenost z předešlého Trumpova prezidentování. Trump skutečně není postava z komiksu jako je superman, nebo něco podobného. Trump je jenom prostý Homo sapiens americus.

Roman Blaško– GT ÚV KSČ

- Advertisement -spot_imgspot_img
Latest news
- Advertisement -spot_img
Related news
- Advertisement -spot_img