10.7 C
London
Středa, 30 dubna, 2025

O co jde ve volbách do Evropského parlamentu?

- Advertisement -spot_imgspot_img
- Advertisement -spot_imgspot_img

To už je otázka pokládaná v České republice popáté. V roce 2004, 2009, 2014, 2019 a letos. Nejčastější odpověď bývá, že o seznam těch s krásným platem. A jmen na něm je už dost…

Dovolím si kontrolní otázku: Dokážete vyjmenovat úplně první české europoslance? Při správné odpovědi možná budou mnozí hodně překvapení. Jelikož ČR vstoupila do Evropské unie 1. května 2004 a volby do EP byly »až« v červnu, v přechodném období ji reprezentovalo v EP 24 poslanců delegovaných Poslaneckou sněmovnou a Senátem. Od jara 2003 tak měli status pozorovatelů, řádnými poslanci EP se stali až po vstupu.

A ten seznam je následující: Miroslav Beneš, Hynek Fajmon, Helena Mallotová, Miroslav Ouzký, Alena Palečková, Jiří Pospíšil, Luděk Sefzig a Jan Zahradil (všichni ODS), Milan Ekert, Richard Falbr, Petr Lachnit, Vladimír Laštůvka, Libor Rouček, Petr Šulák a Miloš Titz (všichni ČSSD), Vilém Holáň, Jaroslav Lobkowicz a Josef Vaculík (všichni KDU-ČSL), Kateřina Konečná, Jiří Maštálka a Miloslav Ransdorf (všichni KSČM), Pavel Svoboda (US-DEU) a nestraníci Daniel Kroupa a Helena Rögnerová.

Jejich mandát zanikl 19. července poté, co se na první plenární schůzi ujali svých mandátů poslanci zvolení v řádných volbách. Po nich si svá místa udrželo šest z nich, do EP nastoupilo za ČR 18 nováčků. V dalším volebním období (2009-2014) se v EP za ČR objevilo devět nových jmen a 15 známých. Obrácený poměr (13 nových oproti 10 známým) ve volebním období 2014-2019 přivodil vstup nových značek (ANO, TOP 09/STAN a Svobodní). Těsný poměr 11:10 pro »nováčky« v končícím období částečně podpořilo zvolení dalších nových subjektů (Piráti, SPD).

Celkem tak za ČR prošlo EP 75 jmen. Kolik k nim přibyde nových tváří, se teprve dozvíme. Někteří už ani nekandidují, někteří jsou na kandidátkách, kde o zvolení budou muset hodně bojovat, nebo je to velmi nepředvídatelné. Je ovšem zvláštní, že po oznámení některých jmen na některých kandidátkách zavládlo částečné »zděšení« vedoucí k zajímavým titulkům: Komunisté schovaní pod značkou STAČILO! mají novou tvář. S Konečnou kandiduje agrobaron JandejsekZemědělské protesty jako politika. Agrobaron Jandejsek jde do eurovoleb s komunisty nebo Komunisté se skryli v koalici STAČILO! Táhne je Konečná, ulovili i agrobarona. Ale také třeba Vodička by chtěl znovu na scénu. Po Zemanovi a Okamurovi je nyní jeho spojencem Jiří Paroubek.

Bude-li jejich přítomnost posilou, ukáže čas. Za pozastavení stojí spíše to, že zmiňované titulky hovoří třeba o schovávání se v koalici – a to přináší další otázku: Najdete mezi hlasovacími lístky ty s názvem ODS nebo TOP 09 nebo KDU-ČSL? Nenajdete, bude tam totiž lístek s názvem SPOLU. Další otázkou je, zda je dobře, že se »socialisté« perou? Třeba kandidátky ČSSD a SOCDEM. Dále, proč nedošlo k ještě větším spojením? Někomu může být divné i třeba spojení komunistů a socialistů národních – argument »národněfrontové« spolupráce může vést až k myšlenkám na obnovení spolupráce se stranou lidovou…

Ale to už jsme úplně jinde. O co tedy ve volbách do EP jde? Skoro to vypadá, že o jména…

1. května 2004 do 19. července 2004: 24

Miroslav Beneš, Hynek Fajmon, Helena Mallotová, Miroslav Ouzký, Alena Palečková, Jiří Pospíšil, Luděk Sefzig a Jan Zahradil (všichni ODS), Milan Ekert, Richard Falbr, Petr Lachnit, Vladimír Laštůvka, Libor Rouček, Petr Šulák a Miloš Titz (všichni ČSSD), Vilém Holáň, Jaroslav Lobkowicz a Josef Vaculík (všichni KDU-ČSL), Kateřina Konečná, Jiří Maštálka a Miloslav Ransdorf (všichni KSČM), Pavel Svoboda (US-DEU) a nestraníci Daniel Kroupa a Helena Rögnerová.

2004 – 2009: 18 + 6

Milan Cabrnoch, Petr Duchoň, Hynek Fajmon, Miroslav Ouzký, Ivo Strejček, Nina Škottová, Oldřich Vlasák, Jan Zahradil a Jaroslav Zvěřina (všichni ODS), Věra Flasarová, Jaromír Kohlíček, Jiří MaštálkaMiloslav Ransdorf, Vladimír Remek a Daniel Strož (všichni KSČM), Jana Hybášková, Tomáš Zatloukal a Josef Zieleniec (všichni SNK ED), Jan Březina a Zuzana Roithová (oba KDU-ČSL), Richard Falbr a Libor Rouček (oba ČSSD), Jana Bobošíková a Vladimír Železný (oba Nezávislí)

2009 – 2014: 9 + 15

Milan Cabrnoch, Andrea Češková, Hynek Fajmon, Edvard Kožušník, Miroslav OuzkýIvo Strejček, Evžen Tošenovský, Oldřich Vlasák a Jan Zahradil (všichni ODS), Zuzana Brzobohatá, Robert Dušek, Richard Falbr, Jiří Havel (zemřel 8. července 2012, nahradil ho Vojtěch Mynář), Pavel Poc, Libor Rouček a Olga Sehnalová (všichni ČSSD), Jaromír KohlíčekJiří MaštálkaMiloslav RansdorfVladimír Remek (rezignoval v prosinci 2013, protože se stal velvyslancem, nahradila ho Věra Flasarová(všichni KSČM), Jan Březina a Zuzana Roithová (oba KDU-ČSL)

2014 – 2019: 13 + 10

Martina Dlabajová, Dita Charanzová, Petr Ježek a Pavel Telička (všichni ANO), Luděk Niedermayer, Stanislav Polčák, Jiří Pospíšil a Jaromír Štětina (všichni TOP 09/STAN), Jan Keller, Pavel Poc, Miroslav Poche a Olga Sehnalová (všichni ČSSD), Kateřina KonečnáJiří Maštálka a Miloslav Ransdorf (zemřel 22. ledna 2016, nahradil ho Jaromír Kohlíček) (všichni KSČM), Pavel Svoboda, Michaela Šojdrová a Tomáš Zdechovský (oba KDU-ČSL), Evžen Tošenovský a Jan Zahradil (oba ODS) a Petr Mach (rezignoval 31. srpna 2017, nahradil ho Jiří Payne) (oba Svobodní)

2019 – 2024: 11 + 10

Martina Dlabajová, Martin Hlaváček, Dita Charanzová, Ondřej Knotek, Ondřej Kovařík a Radka Maxová (od 2021 přestoupila k ČSSD) (všichni ANO), Evžen Tošenovský, Alexandr Vondra, Veronika Vrecionová a Jan Zahradil (všichni ODS), Markéta Gregorová, Marcel Kolaja a Mikuláš Peksa (všichni Piráti), Luděk Niedermayer, Stanislav Polčák a Jiří Pospíšil (všichni STAN, TOP 09), Hynek Blaško (od 2022 nezávislý) a Ivan David (oba SPD), Michaela Šojdrová a Tomáš Zdechovský (oba KDU-ČSL) a Kateřina Konečná (KSČM

Zbyšek Kupský

- Advertisement -spot_imgspot_img
Latest news
- Advertisement -spot_img
Related news
- Advertisement -spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here